Jak uniknąć pracoholizmu? Poradnik

Okres letni to czas urlopu, a urlop to idealny moment na refleksję dotyczącą naszego życia zawodowego. Uzależnienie od pracy może dotyczyć również Ciebie! Co zrobić? Oto nasz praktyczny poradnik jak uniknąć pracoholizmu.

urlop

Wielu z nas pracuje bo musi. Wielu pracuje bo chce. Są też tacy, których zmusza małżonka, rodzice, sąd czy Słońce Narodu, a wtedy nie ma wyjścia- trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Są też, niestety i tacy ludzie, dla których praca jest nałogiem. Mechanizm uzależnienia znany jest coraz bardziej, naukowcy utożsamiają go z brakiem dopaminy, jeszcze inni uważają, że jest to dzieło szatana. Bez względu na to którzy mają racje, jedno jest pewno- od pracy uzależnić się bardzo łatwo. Przedstawiam listę zapobiegawczych środków, które pozwolą ci uniknąć pracoholizmu.

1. Pierwsza praca jest ważna.
Jesteś młodym człowiekiem, który właśnie zastanawia się nad podjęciem pierwszej zawodowej pracy? To niezwykle szlachetne, ktoś wszak musi wyrabiać PKB, ktoś musi płacić składki, ktoś również musi zapełniać rządowe rezerwy finansowe, dawniej zwane OFE. Bez względu na swoje motywacje musisz jednak uważać. Sam fakt, że rozważasz opcję podjęcia pracy zawodowej sprawia, że jesteś w kręgu podwyższonego ryzyka. Badania amerykańskich naukowców pokazały, że ponad 90 procent pracoholików to osoby czynne zawodowo. Niebezpieczeństwo czyha wszędzie. Prawdopodobnie gdzieś pod twoją szkołą, może czaić się obcy człowiek, który zaproponuje ci pracę. Często jest tak, że pierwsza praca, którą zaproponuje jest za darmo. Tyle wystarczy, później ani się obejrzysz, a wpadasz w wir uzależnienia. Następnego dnia zrobisz wszystko by odnaleźć tego człowieka i będziesz błagał go o pracę, a twoje podkrążone oczy i podwyższone ciśnienie świadczyć będą o jednym- wpadłeś. Jak zatem ustrzec się tego dramatu? To proste, przede wszystkim- unikaj osób, które proponują ci pracę.

2. Nie lekceważ wpływu otoczenia.
Prawdopodobnie w pewnym okresie życia znajdziesz się w takiej sytuacji, że większość znanych ci osobiście osób to osoby pracujące. Znam ten ból. Jest to jednak pułapka i im prędzej zdasz sobie z tego sprawę, tym łatwiej będzie ci uchronić się przed wyniszczającym wiecznym ssaniem nałogowca. Aby nie być gołosłownym, oto wspomnienie Mariusza z Bogatyni (imię i nazwa miejscowości zmienione):

Zaczęło się niewinnie, zwykłe posiadówy w knajpach, a w knajpach to wiadomo- piwko, jakieś wino, czasami coś mocniejszego. W tym samym okresie pierwszy raz zapaliłem papierosa, następnego dnia czułem się strasznie, wszystko śmierdziało, a ja miałem problemy żołądkowe. Nie wiem nawet w którym momencie do naszego knajpianego towarzystwa dołączyła Ola. Od samego początku poczułem, że moja sympatia do niej wykracza poza zwyczajne koleżeństwo. Ola miała wielu kolegów, którzy jej imponowali. Któregoś razu dowiedziałem się dlaczego- wszyscy oni mieli pracę, również Ola pracowała dorywczo jako kelnerka. Mnie to nie ruszało, od zawsze wiedziałem, że najlepiej być sobą, nie potrzebowałem leczyć swoich kompleksów za pomocą kariery zawodowej. Niestety, zanim się obejrzałem większość moich znajomych podjęła pracę, a ja zostałem sam- Ola trzymała teraz z tymi zatrudnionymi. Nie miałem innego wyjścia- któregoś razu poprosiłem kolegę, aby pomógł mi znaleźć pracę, odpowiedział, że nie ma problemu, wiedział, że prędzej czy później się na to zdecyduję. Od tamtego czasu minęło sześć lat, ja błyskawicznie piąłem się po szczeblach kariery, teraz mam zniszczone życie, stargane nerwy i siwe włosy, a Ola wyjechała za granicę z bezrobotnym blogerem. Proszę, nie powtarzajcie moich błędów.

Takich jak Mariusz jest wielu, często presja środowiska sprawia, że robimy rzeczy, których normalnie byśmy nie zrobili. Niestety, ale natura ludzka skonstruowana jest w taki sposób, że często nasze własne wartości ustępują, gdy konfrontują się z głosem grupy. Jedyne co można zrobić to przypomnieć sobie słowa matki, że w dzisiejszych czasach prawdziwa odwaga to powiedzieć „Nie”. Nasza ostateczna rada? Unikać towarzystwa ludzi zatrudnionych.

3. Problemy w domu przekładają się na sytuację na zewnątrz.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, jak wielki wpływ ma dom rodzinny na umysł młodego człowieka. Czasami rodzice, zbyt zajęci pogonią za własnym szczęściem, za realizacją własnych, niejednokrotnie doprecyzowanych przez trenerów osobistych celów, nie zauważają, że ich pociechy są nieszczęśliwe. Oczywiście w ciągu ostatnich dziesięcioleci zmienił się nieco model rodziny, jak i zmieniła rola rodzica. Dzisiaj matka potrafi już pogodzić wychowanie dziecka z samorealizacją, jednak jaki to ma wpływ na dziecko? Pamiętajmy, że młody człowiek potrzebuje uwagi, że często wymaga specjalnego traktowania. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze dziecko czuje się niedowartościowane. A co robi niedowartościowane dziecko? Staje się niedowartościowanym młodym człowiekiem. A co robi niedowartościowany młody człowiek? Szuka środowiska w którym poczuje się lepiej. Najczęściej takim środowiskiem jest praca. W pracy łatwo o pochwały. Wysoki poziom kadry zarządzającej w Polsce jest tutaj kluczowy. Każdy przełożony zdaje sobie sprawę jak ważne jest, jak mawia guru polskich szefów Richard Branson, „przyłapanie swoich pracowników na dobrze wykonanej pracy”, to wiąże się z wysokimi premiami. Umowo o pracę na atrakcyjnych warunkach, do tego wizja szybszej, dzięki zapewnieniom nowego prezydenta, emerytury sprawia, że młodzi ludzie wpadają w pułapkę. Niepowodzenia w domu rodzinnym rekompensują sobie za pomocą błyskotliwej kariery zawodowej. Ani się obejrzą, a nie ma już żadnych, ale to żadnych relacji rodzinnych. Praca zastąpiła im całe życie. Aby uratować młodych ludzi możemy zrobić jedno- absolutnie nie mieć dzieci. Jeżeli, jesteś młodym człowiekiem, który czuje się niedowartościowany, została ostatnia nadzieja- ucieczka z domu.

4. Gdzie brak zasad moralnych, tam czai się zło.
Pracoholizm to nałóg, a nałogi to zło. Zło jednak, jest niczym nasiono, które pada na grunt. Jeśli padnie na grunt na którym rośni jeno dobro, wtedy nie przyjmie się, a jeśli nawet jakimś cudem wykiełkuje, dobry ogrodnik wyrwie je szybko jak wyrywa się chwasta. Gdy jednak padnie na podatny na zło grunt, kiełkuje błyskawicznie. Jakiż to grunt jest gruntem podatnym na zło? Taki, gdzie nie pielęgnuje się tradycyjnych wartości. Jeśli spojrzymy na mapę zatrudnienia w naszym kraju i porównamy ją z poglądami ludzi mieszkających na tych obszarach, dowiemy się wszystkiego. Im bardziej na zachód od Wisły tym większy poziom zatrudnienia, tym większy odsetek ludzi cierpiących z powodu palącego piekielnego ognia pracoholizmu. Jest jednak ostoja w postaci ściany wschodniej, i co nam to mówi? Porozmawialiśmy z mieszkańcami wschodnich krańców Rzeczypospolitej i w ten sposób poznaliśmy receptę na szczęśliwe życie bez uzależnienia od pracy, oto co łączy większość szczęśliwców- wykształcenie podstawowe, konserwatywne poglądy, więcej niż piątka dzieci w jednym gospodarstwie domowym, regularnie pobierane świadczenia socjalne, wiara w potrzebę ogłoszenia Jezusa Chrystusa królem Polski i brak pracy. Niektórzy utożsamiają brak pracoholików z ilością praktykujących katolików i mają oni rację, jak twierdzą znawcy- prawdziwy praktykujący katolik ciężkiej pracy się brzydzi, wszak w odróżnieniu od odszczepieńców w postaci luteranów- im się należy bo są wybrani. Jaka zatem nasza rada? Konserwatywne poglądy w połączeniu z roszczeniową postawą wobec życia są najlepszą ochroną przed uzależnieniem od pracy,

5. Smutne wnioski.
Wnioski niestety nasuwają się same- niezwykle trudno jest uchronić się przed strasznym widmem pracoholizmu. Można oczywiście próbować, niestety aktualna sytuacja w naszym kraju nie sprzyja tej walce. W czasach, kiedy praca leży na ulicy, ciężko jest się powstrzymać. Oscar Wilde pisał, że „Jedynym sposobem pozbycia się pokusy jest uleganie jej”. Jak silna jest pokusa pracy wiemy wszyscy, któż z nas potrafi się powstrzymać od pracy?

Jak Wy radzicie sobie z uzależnieniem od pracy?

Jestem, który nie jestem tak do końca.

2 comments: On Jak uniknąć pracoholizmu? Poradnik

Dodaj komentarz:

Twój email nie będzie widoczny.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer

Sliding Sidebar

Close