Resztki Logiki: Depresja kontra biegunka

Resztki Logiki to wyrwane z kontekstu przemyślenia dotyczące wszystkiego. Krótkie i bez sensu. Ale moje. Dziś o różnicy pomiędzy depresją a biegunką.

Depresja i biegunka mają ze sobą wiele wspólnego. Podobno jedno i drugie może być wywołane nieodpowiednim jedzeniem. Tego nie wiem na sto procent, wiem na pewno, że jedno i drugie trudno zatrzymać siłą woli. I w jednym i w drugim przypadku tejże woli brakuje i odechciewa się żyć.

Podstawowa różnica jest taka, i powołuję się tutaj na własne doświadczenie, że biegunka wywołuje więcej empatii w społeczeństwie. Dowody? Proszę bardzo.

Cierpię na depresję, którą nazywam poporodową. Mam ją odkąd się urodziłem. Podczas gdy dzieciaki w piaskownicy radowały się z brzydkich i zupełnie niepraktycznych babek z piasku, ja obserwowałem umierającego w piasku żuczka przewróconego na plecy i rozmyślałem nad ulotnością i bezsensem życia. Myślałem, że jego nadchodząca śmierć będzie dlań wybawieniem od wszystkiego złego. Miałem trzy latka, gdy pierwszy raz przed snem wyobraziłem sobie siebie w trumnie. Ten obraz powraca do mnie każdego wieczora. Próbowałem wszystkiego – terapii, samobójstwa, tabletek, modlitwy, jedzenie sałatki, alkoholu i obrazków z kotami w internecie. Nic nie poskutkowało na dłużej, a jedynie pozwoliło mi w miarę normalnie funkcjonować, przynajmniej do kolejnej totalnej załamki. I wiecie co słyszałem wielokrotnie?

– Dlaczego tak się zachowujesz, pomyśl o tych wszystkich ludziach, którzy mają prawdziwe problemy? Są biedni, nie mają oka, jądra albo zostali zgwałceni?

– Jesteś strasznym egoistą, że rozpatrujesz takie rozwiązanie.

– Wziąłbyś się lepiej do roboty, to przeszłyby ci głupie myśli.

– Niepotrzebnie się smucisz, przestań.

– Uspokój się.

Festiwal dobrych rad.

Sraczka natomiast, nie generuje dobrych rad, a jedynie twarze pełne zrozumienia i empatii.

 

Jestem, który nie jestem tak do końca.

Dodaj komentarz:

Twój email nie będzie widoczny.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer

Sliding Sidebar

Close